Tipikus és atipikus munkaviszonyok
Atipikus az összes többi munkaviszony, tehát:
- határozott idő (maximum öt év)
- részmunkaidő
- egyszerűsített foglalkoztatás
- behívásos munkavégzés
- munkakör megosztás
- munkaerő-kölcsönzés
- iskolaszövetkezeti munkaviszony
- munkaviszony több munkáltatóval
- távmunka
- bedolgozás.
Természetesen ezeket lehet kombinálni is, tehát van határozott idejű, részmunkaidős munkaviszony, vagy határozott idejű távmunkára is.
Az atipikus munkaviszonyok közül itt csak néhányat említünk meg röviden az alábbiakban.
-
Részmunkaidő
Részmunkaidős foglalkoztatás esetén az alkalmazás a munkakörre megállapított teljes munkaidőnél rövidebb időre – általában napi 4-6 órára – szól, a munkabérnek a munkaidővel arányosan történő megállapításával. A részmunkaidős foglalkoztatás munkaviszony keretében végzett tevékenység, így az Mt. szabályait kell alkalmazni néhány eltérő szabállyal.
2. Távmunka
A távmunka a munkavégzésnek az a formája, amikor a munkavállaló nem a hagyományos értelemben vett munkahelyen, hanem attól távol (például otthon) végzi rendszeresen a munkáját, melynek eredményét elektronikus berendezések segítségével juttatja el munkáltatójához.. A távmunka elsősorban szellemi tevékenységet, számítógép mellett végezhető munkát jelent.A távmunka speciális szabályait az Mt. 196-197. §-ai tartalmazzák.
3. Munkaerő-kölcsönzés
A munkaerő-kölcsönzés során a munkavállaló és a kölcsönadó cég között munkaviszony áll fenn, de a munkaviszony harmadik cégnél való munkavégzésre jön létre, és a munkavégzés irányítása és ellenőrzése a foglalkoztató harmadik cég feladata. A munkaerő-kölcsönzés speciális szabályait az Mt. XVI. fejezete tartalmazza.
4. Bedolgozói jogviszony
Bedolgozói munkaviszonyt (Mt. 198-200. §) olyan önállóan végezhető munkára lehet létesíteni, amelyre a felek a munkabért kizárólag teljesítménybér formájában határozzák meg. A bedolgozói munkaviszony írásbeli munkaszerződéssel jöhet létre, melyben meg kell határozni a bedolgozó által elvégzendő tevékenységet, a munkavégzés helyét, valamint a költségtérítés módját és mértékét.
A bedolgozói munkaviszony esetében
- a munkahely a munkavállaló lakhelye vagy felek által meghatározott egyéb hely
- munkaidő általában kötetlen,
- eltérő megállapodás hiányában a munkát a munkavállaló saját eszközön végzi.
5. Egyszerűsített foglalkoztatás
2010. augusztus elsejétől az egyszerűsített foglalkoztatás hatályos szabályai a 2010. évi LXXV. törvényben találhatók, ugyanakkor az alapvető munkajogi szabályokat az Mt. 201-203. §-ai tartalmazzák. Az egyszerűsített módon létesíthető munkaviszony fajtái:
- Mezőgazdasági idénymunka
- Turisztikai idénymunka
- Alkalmi munka
Nem létesíthető egyszerűsített foglalkoztatással munkaviszony:
- akik között a szerződés megkötésekor munkaviszony áll fenn
- a Kjt. és a Kttv. hatálya alá tartozó munkáltató által, az alaptevékenységébe tartozó feladatai ellátására.
Egyszerűsített foglalkoztatás esetén alapbérként legalább a kötelező legkisebb munkabér 85 %-a, a garantált bérminimum esetén 87 %-a jár. Filmipari statiszta alkalmi munka esetén a napi nettó jövedelem nem haladhatja meg a 12.000,- forintot.
Mezőgazdasági idénymunka
Növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés, továbbá a termelő, termelői csoport, termelői szervezet, illetve ezek társulása által a megtermelt mezőgazdasági termékek anyagmozgatása, csomagolása – a továbbfeldolgozás kivételével.
Turisztikai idénymunka
A kereskedelemről szóló törvényben meghatározott kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál végzett idénymunka.
Mind a kettőre igaz, hogy a határozott időre szóló munkaviszony 120 napot nem haladhatja meg.
Alkalmi munka
- legfeljebb öt egymást követő naptári napig
- egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb tizenöt naptári napig
- egy naptári éven belül összesen legfeljebb kilencven naptári napig
létesített, határozott időre szóló munkaviszony.