Próbaidő
Próbaidő a határozatlan és határozott időre szóló munkaszerződésekben is kiköthető. Fontos tudni, hogy a próbaidő alatt a felek bármelyike – azaz munkavállalóként te is – azonnali hatállyal, indokolás nélkül megszüntetheti a munkaviszonyt.
A próbaidő kikötésekor a következő szabályokra kell kiemelten figyelni:
csak a munkaszerződés megkötésekor, írásban lehet kikötni, utólag már nem
a próbaidő tartama maximum 3 hónap lehet (kollektív szerződés ezt 6 hónapra emelheti), egy ízben meg lehet hosszabbítani, de ekkor sem haladhatja meg összesen a három hónapot.
Nem szabad azonban összekeverni a próbaidőt a próbamunkától, amit a munkáltatók a kiválasztási folyamat részeként sajnos előszeretettel alkalmaznak, munkaszerződés kötése vagy munkabér fizetése nélkül. Ez nem csak a munkavállalók számára kockázatos, de egy esetleges hatósági ellenőrzés során a munkáltatónak is sokba kerülhet, hogy bejelentés nélkül foglalkoztat „munkavállalókat”. Annak érdekében, hogy jogszerűség talaján maradjunk a legegyszerűbb ennek kiváltására az, ha a fentiekben már részletezett alkalmi munka keretében szerződnek. Álláskeresőként bátran mondjuk nemet az ilyen „felkérésekre”, hiszen ha egy munkáltató már a munkaviszony létesítését megelőzően ilyen eszközökkel próbálkozik, az a jövőre nézve is igen sok furcsaságot tartogathat még számunkra.