Frissdiplomásokkal szembeni munkaadói elvárások
Az ELTE Karrierközpont 2008-as felmérésének egyik legfontosabb eredménye, hogy a munkaadók szerint szükség van a frissdiplomásokra, szívesen alkalmazzák őket, aminek több oka is van. Egyrészt innovatívak, (nyitottabbak az újdonságok iránt, és könynyebben sajátítják el, alkalmazzák azokat), naprakész, új tudással rendelkeznek, másrészt alakíthatóak (nem rendelkeznek még olyan berögzült munkakultúrával, szemlélettel, ami hátráltathatná őket a munkavégzésben), mobilisak és lendületesek.
A megkérdezettek ugyanakkor megfogalmaztak negatív tulajdonságokat is a pályakezdőkkel kapcsolatban, olyanokat, mint a gyakorlati tudás hiánya; a valóságtól való elrugaszkodás (nem képesek megfelelően értékelni magukat, helyzetüket; irreális fizetési igényeik vannak; túlértékelik diplomájukat; leértékelik idősebb, tapasztaltabb munkatársaikat), valamint a tisztelet és a munkakultúra hiánya, a gyenge problémamegoldó képesség. Megjegyezték, hogy a fiatal pályakezdők már a jelentkezés során több hibát vétenek, kevéssé tudják felhívni magukra a figyelmet a kiválasztási folyamatban. Mindenképpen előnyt jelent tehát, ha felkészülten, a megfelelő álláskeresési módokban jártasan fogsz hozzá a munkakereséshez.
Összességében azonban elmondható, hogy a munkaadók szívesen alkalmaznak fiatal diplomás pályakezdőket, mert sok olyan tulajdonsággal rendelkeznek, amelyek a munkaadók szempontjából értékesek. Fontos megjegyezni azt is, hogy szinte minden válaszadó említette, hogy működik valamilyen gyakornoki program cégüknél, és ha ennek keretében megfelelő fiatal munkavállalót találnak, szívesen kínálnak neki munkalehetőséget.
Az interjúkban a megkérdezetteknek értékelniük kellett több készség- és kompetencialistát. Eszerint a munkavállalók a legfontosabb készségnek a motivációt tartják, ezt követi az új ismeretek elsajátításának és alkalmazásának képessége. Kiemelt helyen szerepel még a kommunikáció és a tanulékonyság, olyannyira, hogy ezeket a kompetenciákat a megkérdezettek még az idegen nyelvi kommunikációnál is fontosabbnak tartották.
A kutatásból kiderült az is, hogy a kiválasztás során a munkaadók figyelembe veszik, hogy a jelentkezők melyik felsőoktatási intézményben végezték tanulmányaikat. Az intézményi presztízs sokszor jelentős súllyal bír a döntésben, a magasabb presztízsű intézményből érkezőket előnyben részesítik a döntéshozatalnál. A munkaadók az ELTE-n végzett munkavállalóikat általában nagyon pozitívan ítélték meg; úgy gondolják, hogy az ELTE magas színvonalú képzésének köszönhetően a (volt) hallgatók szakmai felkészültsége magas szintű, nyelvtudásuk, nyelvi készségeik az átlagosnál jobbak, magabiztosság, határozottság, célorientáltság jellemzi őket. Itt is felhívták a figyelmet azonban a gyakorlati képzés hiányosságaira.
Elmondható tehát, hogy volt ELTE-s hallgatóként jó esélyekkel indulsz a munkakeresésben, és az esélyeidet csak növelheted, ha tudatosan és folyamatosan igyekszel erősödni ezeknek a munkaadói elvárásoknak való megfelelésben.