A szakmai építkezés alapjai: szakmai gyakorlat, gyakornoki program
Éppen ezért bölcs dolog már a felsőfokú tanulmányok idején – akár az első év nyarától – begyűjteni némi munkatapasztalatot. Akkor sem késő alulról építkezni, ha diplomaosztáskor ébred rá valaki, hogy nincsenek szakmai referenciái: a szakmai gyakorlat, a gyakornokság vagy az önkéntes munka akkor is jó kiindulópontja lehet egy sikeres karrierútnak.
A szakmai gyakorlat
A szakmai gyakorlat szűkebb értelemben véve a felsőoktatási képzés gyakorlati része, amit a tantervi előírásoknak megfelelően, kreditért kell végeznie a hallgatóknak, általában az egyetem által javasolt intézményeknél vagy vállalatoknál. A néhány héttől egészen három hónapig terjedő munkavégzés általában elég ahhoz, hogy a munkahelyi kultúrába betekintést nyerjen az ember. 12 közoktatásban, majd 1-2 év felsőoktatásban töltött év után nem árt szembesülni azzal, mit jelent, ha az embernek főnöke, teljesítendő feladata, több ilyen-olyan munkatársa van, és különösebb gardírozás nélkül, önállóan kell dolgoznia. A munkaerőpiacon sokat számít, ha valaki bele tud írni legalább egy szakmai gyakorlatot a CV-jébe. Sőt még jobb, ha többet is fel tud vonultatni. Sok szakon azonban egyáltalán nincs kötelező szakmai gyakorlat, vagy értékelhetetlenül rövid. Az élelmes hallgatóknak ilyenkor maguknak kell kikaparniuk a gesztenyét, és nem tantervi szakmai gyakorlati lehetőségeket felkutatniuk. Szakmai gyakorlatra jelentkezőkre nyitott a munkaerőpiac. A szakmai gyakorlati helyek felkutatása és megpályázása gyakorlatilag megegyezik a teljes állások esetében bevett gyakorlattal. A cégek saját honlapjukon, nagyobb álláshirdetési portálokon vagy az egyetemek karrierirodáiban teszik közzé a lehetőségeket. Ugyanúgy önéletrajzot, motivációs levelet várnak a jelentkezőktől, és ugyanolyan válogatási módszereket alkalmaznak, mint a komoly pozícióknál. Így már rögtön az elején fontos tapasztalatokat szerezhetünk a munkakeresési fogásokról: kockázat- és stresszmentesen kísérletezgethetünk. Tisztában kell lennünk a lehetőségeinkkel és jogainkkal ahhoz, hogy jó szakmai gyakorlati pozíciót találjunk magunknak. Nézzük meg alaposan, mit kínál a cég! Mindenképpen derítsük ki a következőket:
Mennyi időre vesznek fel? Mikor kell munkába állnunk? Napi/heti bontásban hány órát kell dolgoznunk, és mennyire kötött beosztásban? Lesz-e mentorunk, aki szakmai és munkahelyi kérdésekben segíteni fog? Milyen feladatokra számíthatunk? Milyen megbízási vagy munkaszerződéssel fognak bennünket felvenni? Milyen díjazásra számíthatunk? Ha tantervi szakmai gyakorlatban gondolkodunk, feltétlenül tudakoljuk meg a releváns tanszéken , hogy elfogadják-e kreditként!
Csak olyan szakmai gyakorlati pozíciót érdemes elvállalni, ahol valóban a szakmai épülésünket szolgáló munkát végezhetünk, és tényleg van olyan tapasztalt szakember, aki hajlandó időt szánni ránk! Szintén érdemes elkerülni azokat a cégeket, amelyek szóbeli megállapodás alapján, mindenféle szerződés nélkül alkalmazzák a szakmai gyakorlatos hallgatókat. Nagyon sok multi, KKV és intézmény működtet korrekt szakmai gyakorlati programokat, teljesen legális háttérrel. Az önéletrajzunkban kiemelkedően jól mutatnak a külföldön végzett szakmai gyakorlatok. Hallgatóként akár Erasmus-ösztöndíjjal is kijuthatunk egy néhány hónapos szakmai gyakorlatra, de ha van ilyen célokra fordítható pénzünk, Európán kívül is szerezhetünk magunknak gyakornoki helyet. A külföldi szakmai gyakorlatot az internet révén megszervezhetjük magunk is, de számtalan cég segítségét igénybe vehetjük – általában pénzért – a gyakorlati hely felkutatásához és megszervezéséhez is. Megéri megpróbálni!
Gyakornoki pozíciók
A szakmai gyakorlatok és a gyakornoki pozíciók igen sokban különböznek egymástól, még akkor is, ha magyarul mindkettőt „gyakornok”- ként emlegetjük. Angolban megkülönböztetik az „intern”-t és a „trainee”-t: az előbbi hallgatói jogviszonnyal rendelkező, mentor segítségére támaszkodó, tanult – vagy választott – szakterületét gyakorló fiatal, míg az utóbbi olyan kisegítő munkatárs, aki fél- vagy akár teljes állásban kisegítő munkát végez a cég egy, vagy több beosztottja mellett. A két kategória sajnos a munkaerő-piaci szereplők fejében is keveredni szokott, ezért fontos már a jelentkezésnél tisztázni, hogy pontosan mire is gondolnak, amikor „gyakornok”-ot keresnek. A gyakornoki pozíciók általában rugalmas munkaidővel zajlanak, keresik a tehetséges, kreatív és jó munkabírású fiatalokat. Munkánkért cserébe fontos munkatapasztalatra és networking lehetőségre számíthatunk.